Niezwykle uporczywa dolegliwość

Tylko osoby, które nagminnie doświadczają nagłego czerwienienia się na twarzy, wiedzą jak bardzo jest to uporczywe i żenujące. Napadowe zaczerwienienie obejmuje okolice policzków, dekoltu, a także dłoni. Lęk przed jego występowaniem może doprowadzić do fobii społecznej określanej w tym przypadku erytrofobią.

Czerwienienie się występuje na skutek emocji, szczególnie w przypadkach nagłego zainteresowania przez obcych ludzi. Zjawisko to swoje korzenie ma już w dzieciństwie, kiedy nieśmiałe dzieci są zmuszane przez rodziców do publicznych wystąpień. Przypadłość ta dotyka również nastolatków, którzy mają problemy z poczuciem własnej wartości i nie są wystarczająco pewni siebie. Z wiekiem tego typu reakcja na bodźce jest znacznie mniejsza aczkolwiek w wielu przypadkach wciąż występuje. U osób dorosłych, które wcześniej nie borykały się z tego typu problemem, może się on pojawić na skutek życiowych wydarzeń.

rumien

Rumieniec pojawia się w wyniku rozszerzenia małych naczyń krwionośnych skóry z jednoczesnym wzrostem przepływu krwi w obrębie skóry twarzy. Występuje częściej u kobiet oraz u ludzi o jasnej karnacji.

Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się problemu jest praca nad samym sobą. Tylko pokonanie własnych lęków może przynieść korzystne rezultaty. Niejednokrotnie jednak potrzebne jest wsparcie w postaci terapii. Natomiast w przypadku, gdy emocje są tak silne, iż wywołują erytrofobię, najodpowiedniejsza będzie psychoterapia. W ostateczności można także wykonać chirurgiczne odnerwienie współczelne.