Trądzik różowaty – przyczyny i objawy

Trądzik różowaty, w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, to choroba dojrzałej skóry twarzy, pojawiająca się głównie w jej środkowej części – na nosie, czole i policzkach. Rozpoczyna się niewinnie od lekkiego zaczerwienienia, przekrwienia, które może przerodzić się w krostki i wypryski, a nawet guzy. O ile początek może nas zmylić, o tyle kiedy zmiany skórne zaczynają się pogarszać i pojawia się proces zapalny – warto udać się do dermatologa. Jakie są przyczyny choroby i czy można jej zapobiec?

Przyczyny

Wśród przyczyn trądzika różowatego wymienia się wiele czynników, zarówno działających na naszą skórę z zewnątrz, jak i wpływających na nią od wewnątrz naszego organizmu. Może to być niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, rozregulowanie hormonalne, stosowanie specyficznych leków, narażenie na silne preparaty chemiczne, duży wysiłek fizyczny i wiele innych. Istotną cechą osób podatnych na trądzik jest obciążenie genetyczne i występowanie podobnych schorzeń w rodzinie, a także skłonność do alergii i chorób skórnych.

tradzikrozowaty

Objawy

Trądzik różowaty ma kilka postaci, a pierwszą z nich, najdelikatniejszą w przebiegu jest rumień, który czasowo może przeradzać się w krostki i grudki. Najpoważniejsza postać, występująca najczęściej u mężczyzn, to rhinophyma. Nieestetycznie wyglądające zmiany guzowate, wynikające z nadmiernej produkcji łoju, powodujące do przerostu tkanek.

 

Leczenie

Trądzik różowaty to choroba przewlekła, której leczenie polega w zasadzie na wyciszeniu procesu zapalnego oraz łagodzeniu zmian (za pomocą odpowiednich leków, kosmetyków i zabiegów kosmetycznych), a także skutecznej profilaktyce, nie doprowadzającej do ponownego powstania ognisk chorobowych.